Czego rynek oczekuje przed FED?

 

Konsensus rynkowy wypracowany na podstawie ankiety agencji Bloomberg wskazuje na możliwość wskazania przez Rezerwę Federalną jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych w tym roku, co oznaczałoby redukcję projekcji względem grudniowej, gdzie wskazywano na jeszcze dwie podwyżki w 2019. Z kolei na 2020 oczekuje się, że FED zasygnalizuje jeszcze jedną dodatkową podwyżkę – wynika ze wspomnianej ankiety.

W komunikacie do decyzji oczekuje się tego, że FED powtórzy, iż będzie nadal cierpliwy w kontekście dopasowywania stóp procentowych w przyszłości. Inwestorzy także pokładają nadzieje w tym, że FED ogłosi kiedy zostanie zakończona redukcja bilansu banku centralnego. Oczekiwania obecnie wskazują na czwarty kwartał tego roku. Wtedy suma bilansowa powinna znajdować się w rejonie 3,5 biliona USD.
2019-03-20_14h01_32Suma bilansowa FED. Źródło: federalreserve.gov

Należy jednak pamiętać, że wspomniane wyżej oczekiwania ekonomistów to nie to samo, co wycena rynku. Tutaj w grę wchodzi rynek stopy procentowej, który jest zdecydowanie mocniej nastawiony na gołębi komunikat, niż ankietowani przez Bloomberga.
2019-03-20_14h04_38Grudniowe projekcje FED a rynek stopy procentowej. Źródło: Bloomberg.

Rynek z kolei oczekuje wręcz jednej obniżki stóp procentowych do 2021 roku. Taka wycena może być zbyt agresywna, gdyż FED może iść bardziej w stronę neutralną niż gołębią, co mogłoby doprowadzić do zmiany opisywanej wyceny.

Decyzję FED wraz z komunikatem i projekcjami makroekonomicznymi poznamy dziś o godzinie 19:00, a konferencja prasowa szefa FED rozpocznie się o 19:30.

Daniel Kostecki
Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

68% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.