O cenach rudy żelaza, przy okazji komentarzy podsumowujących sesję azjatycką, była już mowa. Dziś po raz kolejny warto wspomnieć o tym dla eksportu Australii istotnym surowcu, ponieważ kontrakt na rudę żelaza osiąga najwyższe ceny zamknięcia od sierpnia 2014 roku.
Zatem z pojedynku mocnego dolara vs rosnące ceny surowców przemysłowych zwycięsko wychodzi ten drugi czynnik mający wpływ na notowania AUD.
Z kolei na rynku ropy obserwujemy korektę po wcześniejszych silnych wzrostach, gdyż obecnie rynek skupia się na negocjacjach pomiędzy Iranem i Rosją w sprawie zmniejszenia produkcji po tym, jak Irak zasygnalizował, że na zmniejszenie produkcji jednak się zgodzi.
Ustalono również, że ministrowie krajów OPEC spotkają się na śniadaniu z przedstawicielami krajów spoza OPEC, w tym z Rosją, podczas spotkania 30 listopada.
Tymczasem na giełdzie w Japonii mogliśmy obserwować kolejną wzrostową sesję, a indeks Nikkei wzrósł o +0,26 proc.
Dane z Japonii pokazały odczyty zgodne z konsensusem, co oznacza, że inflacja z wyłączeniem świeżej żywności wyniosła -0,4 proc. i jest to ósmy miesiąc spadków z rzędu.
Kurs głównej pary walutowej nieznacznie koryguje, poruszając się z niewielkim trendzie bocznym, a traderzy cytowani przez agencję Bloomberg podają, że w rejonie 1,0500 miały wypadać bariery opcyjne o wartości 1,76 mld euro i to one miały bronić kursu.
Dziś jest black friday, a sesja w USA jest skrócona.