Posiedzenie FOMC głównym wydarzeniem tygodnia na rynkach finansowych
Głównym wydarzeniem tygodnia na rynkach finansowych będzie kwartalne posiedzenie FOMC. Inwestorzy są niemal pewni, że stopy procentowe w USA zostaną podwyższone. Nurtuje ich jednak pytanie: co dalej? Odpowiedzi będą szukać w komunikacie FOMC, nowych projekcjach i na konferencji Janet Yellen.
Oprócz Fed, o polityce monetarnej będzie jeszcze decydował Bank Japonii, Bank Anglii i Narodowy Bank Szwajcarii. Napłynie też szeroki strumień danych z UK i USA. Tyle tylko, że w tym pierwszym przypadku dane wciąż będą przysłonięte przez sytuację polityczną, a w drugim przez posiedzenie FOMC.
PONIŻSZE ZESTAWIENIE ZAWIERA NAJWAŻNIESZE WYDARZENIA TYGODNIA 12-18 CZERWCA 2017
PONIEDZIAŁEK, 12.06.2017
POLSKA: Inflacja CPI (maj)
(Zgodnie z odczytem flash inflacja w maju wyhamuje do 1,9% z 2% R/R w kwietniu. Dane, nawet jeżeli różniłyby się od prognoz, nie będą miały wpływu na oczekiwania co do zmian polityki monetarnej w Polsce. Tu bowiem utrzymuje się twardy konsensus, że do III kwartału 2018, a być może nawet i do końca 2018 roku, RPP nie zmieni stóp procentowych)
WTOREK, 13.06.2017
UK: Inflacja CPI, PPI (maj)
(Po przyspieszonych wyborach parlamentarnych w UK to właśnie polityka, a nie dane makroekonomiczne będą w centrum uwagi rynków. Jedynym wyjątkiem będzie tylko czwartkowe posiedzenie Banku Anglii)
NIEMCY: Indeks instytutu ZEW (czerwiec)
USA: Inflacja PPI (maj)
(Środowe posiedzenie FOMC, które jest głównym wydarzeniem tygodnia, sprawi, że dane makroekonomiczne z USA zejdą nieco na dalszy plan)
USA: Zapasy ropy wg API (tydzień)
(Tradycyjnie ten, a także środowy raport o zapasach paliw, będą jednym z głównych wydarzeń na rynku ropy)
ŚRODA, 14.06.2017
CHINY: Produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna (maj)
(Dane mogą mieć wpływ przede wszystkim na rynek surowowy)
UK: Bezrobocie, zasiłki (kwiecień/maj)
USA: Inflacja CPI, sprzedaż detaliczna (maj)
(Oczekiwanie na posiedzenie FOMC i towarzysząca jej konferencję Janet Yellen sprawi, że te dwa ważne raporty nie sprowokują istotnych zmian na rynku, nawet gdyby odbiegały one od rynkowych oczekiwań)
USA: Zmiana zapasów ropy (tydzień)
USA: Posiedzenie FOMC, konferencja Yellen
(Główne wydarzenie tygodnia. Jest niemal pewne, że stopy procentowe w USA zostaną kolejny raz podwyższone. I taki scenariusz jest już w cenach. Inwestorzy będą natomiast starali się z komunikatu, projekcji, a przede wszystkim ze słów Janet Yellen odgadnąć, jak będzie wyglądała przyszła ścieżka zmian stóp procentowych)
CZWARTEK, 15.06.2017
POLSKA: BOŻE CIAŁO – DZIEŃ WOLNY
NOWA ZELANDIA: PKB (I kw.)
AUSTRALIA: Bezrobocie, zatrudnienie (maj)
SZWAJCARIA: Posiedzenie SNB, konferencja Jordana
(Zmiana polityki monetarnej w Szwajcarii nie jest oczekiwana. Nie jest też oczekiwana zmiana retoryki odnośnie polityki monetarnej. Dlatego teoretycznie posiedzenie to, podobnie jak wcześniejsze, nie powinno mieć istotnego wpływu na notowania szwajcarskiego franka)
UK: Sprzedaż detaliczna (maj)
UK: Posiedzenie BoE
(Obecnie brytyjska polityka przysłoniła tamtejszą gospodarkę. Nie mniej jednak posiedzenie BoE, które wprawdzie nie zakończy się zmianą kursu obranego przez bank, powinno być mocno obserwowane przez inwestorów i może mieć wpływ na notowania funta)
USA: Indeks Fed z Filadelfii (czerwiec)
USA: Indeks NY Empire State (czerwiec)
USA: Wnioski o zasiłki (tydzień)
USA: Produkcja przemysłowa (maj)
(Dzień po posiedzeniu FOMC wszystkie raporty makroekonomiczne spływające z USA będą już analizowane w kontekście przyszłych decyzji banku. Jako, że można oczekiwać odsunięcia się w czasie oczekiwań na kolejne podwyżki, więc gorsze dane będą dolara osłabiać, ale lepsze nie muszą mu szczególnie pomóc)
PIĄTEK, 16.06.2017
JAPONIA: Posiedzenie BoJ, konferencja Kurody
(Jako, że w ostatnim czasie pojawiły się spekulacje, że Bank Japonii może skorygować w niedalekiej przyszłości prowadzoną przez siebie politykę monetarną, więc tym razem jego posiedzenie może być nieco ciekawsze niż zwykle)
STREFA EURO: Inflacja HICP (maj)
USA: Pozwolenia i rozpoczęte budowy domów (maj)
USA: Indeks Uniwersytetu Michigan (czerwiec)
NIEDZIELA, 18.06.2017
FRANCJA: Druga tura wyborów parlamentarnych
(Wyniki drugiej tury wyborów parlamentarnych we Francji nie będą miały najmniejszego wpływu na nastroje na rynkach finansowych)
PRZYGOTOWAŁ:
Marcin Kiepas
główny analityk Fundacji FxCuffs