Co koniec wojny handlowej może oznaczać dla amerykańskiej giełdy?

 

Bezprecedensowe odbicie amerykańskich indeksów od końca grudnia 2018 roku trwa w najlepsze. Z jednej strony wzrost został napędzony przez kapitulację szefa FED, który czy to pod naciskiem Trumpa czy sektora finansowego zasygnalizował pauzę w cyklu podwyżek stóp procentowych oraz zapowiedział wdrożenie planu kończenia redukcji sumy bilansowej Rezerwy Federalnej, a z drugiej strony wciąż na rynki wpływał optymizm odnośnie możliwego zakończenia wojny handlowej na linii USA-Chiny.

W związku z tym ostatnim pada pytanie, jak długo rynek może grać pod temat porozumienia handlowego i czy przypadkiem nie zobaczymy scenariusza kupuj plotki – sprzedawaj fakty. W tej sprawie głos zabrały również duże instytucje.

Zdaniem Bank of America indeks S&P 500 może wzrosnąć aż do 3020 pkt. w przypadku pojawienia się “prawdziwego porozumienia”. W konsekwencji popularny amerykański indeks giełdowy wyznaczyłby nowy rekordowy szczyt, a odwrócenie ceł spowodowałoby wzrost zysku spółek.

Według banku UBS można oczekiwać wzrostu indeksu S&P 500 do poziomu 2920 pkt., jeśli tylko pojawi się odwilż w stosunkach Stany Zjednoczone – Chiny. Według UBS opisywany indeks może wyznaczyć nowe historyczne szczyty do końca czerwca, a celem na koniec roku jest poziom 2950 pkt.

2019-03-05_09h26_51Wykres S&P 500. Źródło: Conotoxia

Tymczasem z perspektywy wykresu notowania utknęły pod technicznym oporem wyznaczonym przez wcześniej trzy zarysowane szczyty, a także wybijają się dołem z formacji przypominającej klin kończący. Dodatkowo doszło do przecięcia średnich MACD. Pod obecnymi notowaniami przebiega średnia 200-sesyjna.

Daniel Kostecki
Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

68% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.