Peso wraca do gry, rand najmocniejszy od końca lutego

 

Wspominana wielokrotnie relatywnie niska zmienność na głównych parach walutowych, w tym na EURUSD, może powodować, że część uczestników rynku zaczyna spoglądać na inne rynki i pary walutowe. Co więcej niska zmienność może sprzyjać carry trade, o czym też było w poprzednich komentarzach.

Jednymi z popularniejszych i bardziej dostępnych walut do carry trade z rynków wschodzących są meksykańskie peso (MXN) oraz południowoafrykański rand (ZAR), gdzie stopy procentowe sięgają odpowiednio ponad 8 i ponad 6 procent. To oznacza, że nawet przy braku jakiekolwiek zmienności w kursie walutowym inwestor może wygenerować przychód w postaci dodatnich punktów swapowych. Jednak może zdarzyć się też tak, że czym więcej inwestorów dostrzeże potencjał, tym może pojawić się większych ruch trendowy. Wtedy nie dość, że na korzyść działają punkty swapowe, to jeszcze kurs porusza się w odpowiednim kierunku.

I tak też ZAR przekroczył już od góry poziom 14,00 w relacji do USD, co oznacza, że waluta RPA jest najmocniejsza od końca lutego. We wtorek agencja S&P podała, że według niej PKB wzrośnie w tym roku o 1,6 proc. wobec wzrostu o 0,8 proc. w roku ubiegłym. Od strony technicznej notowania kontynuują ruch spadkowy po potencjalnej korekcie nieregularnej.

2019-04-10_13h16_27
Kurs USDZAR, D1. Źródło: platforma Conotoxia.

Tymczasem notowania meksykańskiego peso ruszyły również na południe w stronę dołków z drugiej połowy marca, zbliżając się do średnioterminowej linii trendu:

2019-04-10_13h18_16
Kurs USDMXN, D1. Źródło: platforma Conotoxia.

Podsumowując, wysoko oprocentowane waluty emerging markets mogą zyskiwać zarówno dzięki pauzie w podwyżkach stóp procentowych ze strony Rezerwy Federalnej, jak i w środowisku niskiej zmienności, co mogłoby zachęcać do carry trade.

Daniel Kostecki
Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

68% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.