Wyprzedaż japońskiego jena trwa, a kurs USDJPY powędrował do najwyższych poziomów od początku czerwca, przekraczając 107,60. Zwyżce towarzyszy wzrost rentowności amerykańskich obligacji, których oprocentowanie jest najwyższe od początku roku (2,221 proc.). Wcześniej zależność ta wyglądała w następujący sposób:
Porównanie rentowności 10l #USA i #USDJPY pic.twitter.com/R1dt1rPltq
— Rynki Na Żywo (@rynkinazywo) 10 listopada 2016
Wszystko to za sprawą oczekiwań rynku odnośnie tego, iż działania Donalda Trumpa będą wpływać na wzrost inflacji.
Długoterminowe rynkowe oczekiwania inflacyjne w #USA zawędrowały do najwyższego poziomu od września 2015 #boTrump pic.twitter.com/dfuJ7tQsJ7
— Rynki Na Żywo (@rynkinazywo) 14 listopada 2016
Dziś w nocy poznaliśmy także dane z Japonii, które wstępnie pokazały, iż tamtejsza gospodarka rozwinęła się w trzecim kwartale o 0,5 proc. k/k oraz 2,2 proc. w ujęciu annualizowanym. Dane były lepsze od oczekiwań rynku.
O poranku traci dolar nowozelandzki, w którym to kraju odnotowano w weekend silne trzęsienie ziemi. Dwie osoby zginęły. Trzęsienie spowodowało rozległe szkody i zamykanie szkół i firm w całym kraju.
Premier John Key skomentował sytuacje w Radio Nowej Zelandii, lecąc nad zniszczonymi obszarami helikopterem:
Uszkodzenie State Highway 1 jest „bardzo poważne”, ponieważ część góry ją „pochłonęła” „Straty związane z trzęsieniem będą mniejsze niż kilka miliardów”. Dodał.
Z tego samego powodu przełożono publikację danych z NZ m.in. dotyczących sprzedaży detalicznej, które miały zostać opublikowane dziś wieczorem.
Wczoraj wieczorem dodatkowo poznaliśmy dane z rynku nieruchomości NZ, gdzie sprzedaż w październiku spadła o 14,2 proc. r/r. Natomiast w skali roku wzrost cen wyniósł 11 proc. Mediana cen domów w NZ wynosi 510 000 NZD.
Notowania ropy utrzymują się blisko wielotygodniowym minimów m.in. za sprawą dodatkowej podaży ze strony Iranu. Wydobycie z trzech zachodnich pół naftowych w tym kraju wzrosło o około 250 tys. b/d (więcej niż oczekiwano). Z kolei w USA liczba aktywnych wierz wiertniczych wzrosłą do najwyższego poziomu od lutego (452 wieże – podaje Baker Hughes).
Poznane dziś w nocy dane z Chin nie był aż tak bardzo rozczarowujące. Produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 6,1 proc. r/r, a sprzedaż detaliczna o 10 proc. r/r, co może chronić AUD przed większą wyprzedaż, podobnie jak wzrost rentowności australijskich rentowności obligacji oraz wzrost w cenach rudy żelaza, która w piątek podrożała do poziomu 79,81 USD, co było zwyżką o 7,7 proc. (największą od kwietnia).