https://www.nekdsex.com
black splits brunette wife. sex stories i promised.
hot young amateur sucks and fucks in the jacuzzi. arab pussy endures sexy fucking.

Złoto coraz tańsze

Ceny złota na światowych rynkach spadły do najniższego poziomu od lutego tego roku. Ten cenny kruszec jest jednym z największych przegranych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Oczekiwania odnośnie polityki monetarnej FED i umacniający się dolar doprowadziły do spadku cen uncji złota poniżej 1200 USD. Czy spadek cen jest uzasadniony czymś więcej niż tylko umocnieniem dolara?

Pierwsza połowa roku była bardzo udana dla złota przede wszystkim za sprawą rosnącego popytu inwestycyjnego. Fundusze inwestycyjne i klienci indywidualni zabezpieczali się na wypadek kryzysu, który był często przepowiadany. Dodatkowo złoto posiadające realną wartość jest alternatywą dla pieniądza papierowego, który kolokwialnie mówiąc jest dodrukowywany przez banki centralne. W pierwszym kwartale tego roku inwestorzy zakupili aż 650 ton złota, w drugim 450, a trzecim 335 ton. To nadal zdecydowanie więcej niż kupowali w zeszłym roku, ale widać, że popyt słabnie. Rok do roku o kilkadziesiąt procent spada popyt na fizyczne złoto inwestycyjne. Coraz więcej inwestorów wybiera wygodne fundusze ETF, a nie fizyczne sztabki czy monety, które dużo trudniej upłynnić po dobrym kursie. Oczywiście nadal spora część inwestorów wybiera metal, który może dotknąć, a nie wirtualny zapis na koncie. Według danych World Gold Council, sumaryczny popyt na złoto w trzecim kwartale tego roku spadł o 10% przede wszystkim za sprawą niższego popytu jubilerskiego. To oznacza, że spadające ceny złota mają także głębsze podstawy fundamentalne.

W ostatnim czasie wyraźnie spada także ilość fizycznego złota trzymana przez fundusze ETF, chociaż spadek ten nie nadąża za topniejącą wartością kruszcu na rynkach. To teoretycznie powinno działać na korzyść ceny złota.

Wykres 1.0. Ilość złota trzymana przez fundusze ETF vs. cena złota

źródło: Bloomberg
źródło: Bloomberg

Póki co rynek nastawia się na dalsze umocnienie dolara i z tego punktu widzenia złoto ma dalszą przestrzeń do spadków. Krachu nie należy się jednak spodziewać z dosyć prostej i logicznej przyczyny. Na rynku surowców zawsze warto zwracać uwagę na koszt wydobycia producentów. Jeśli cena spada zbyt nisko, to producenci ograniczają wydobycie, co z kolei wpływa na ponowny wzrost wartości danego surowca. W przypadku złota średni światowy koszt wydobycia waha się w granicach 800-900 USD. Im bliżej tych poziomów się znajdziemy, tym atrakcyjniejsze będzie złoto z punktu widzenia fundamentów.

Wykres 2.0. Koszty wydobycia złota wśród globalnych producentów

źródło: SNL Metals & Mining
źródło: SNL Metals & Mining

EastSide Capital S.A.

phim sex mỹ
pron
wicked czech cutie spreads her spread slit to the special.