Początek nowego roku nie przyniósł większych zmian w nastrojach inwestorów. Rynek obligacji nadal przeżywa trudne chwile, ceny akcji rosną, podobnie jak oczekiwania inflacyjne. Dodatkowo inwestorzy za oceanem liczą na wyraźną poprawę tempa wzrostu gospodarczego i dynamiki zysków przedsiębiorstw. W obszernym artykule Bloomberg zwraca uwagę na kluczowe wykresy początku 2017 roku.
1. Powrót inflacji – inflacja w Niemczech urosła do najwyższego poziomu od 2013 roku. Rosną również oczekiwania inflacyjne, zwłaszcza w ostatnim okresie. Jest to jedna z przyczyn, dla których polityka monetarna Europejskiego Banku Centralnego przestaje być ultra-ekspansywna.
Wykres 1. Inflacja w Niemczech
Oops. #Germany inflation rises to 1.7%, highest since 2013. Energy and food consist of most of the increase. pic.twitter.com/kSAeNaWEfQ
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) 3 stycznia 2017
2. Wzrost cen ropy i surowców – wymierny wpływ na inflację mają notowania ropy, której cena wróciła w okolice 55 USD. Jest to zasługa porozumienia krajów OPEC i pozostałych głównych producentów.
3. Dolar pozostaje mocny – od zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich wartość dolara urosła o 6,5%. Tak wyraźne umocnienie waluty może stanowić pewien problem dla wzrostu gospodarczego w USA, może utrudnić FED podnoszenie stóp procentowych i jest niekorzystne dla zadłużonych w dolarach rynków wschodzących
4. Deprecjacja juana – osłabienie chińskiej waluty nie jest gwałtowne, ale bardzo systematyczne. Na razie rynek nie przejmuje się tym zbytnio, ale nie jest to korzystna wiadomość dla globalnej gospodarki.
Yuan depreciation: A headache for Chinese policymakers https://t.co/ciixyv5CFv pic.twitter.com/jntgGvGoG4
— TopFiveTraders (@TopFiveTraders) 16 grudnia 2016
5. Ożywienie w produkcji przemysłowej – nastroje w tym sektorze poprawiają się na całym świecie od Wielkiej Brytanii i USA, po Europę i Chiny. To korzystna wiadomość dla zysków przedsiębiorstw i dla giełd.
Mateusz Adamkiewicz
Główny Analityk
EastSideCapital