Wszystkie oczy zwrócone są dziś na funta brytyjskiego ze względu na zbliżające się głosowanie w sprawie planu premier May odnośnie opuszczenia UE w terminie. Niemniej jednak w międzyczasie zostały opublikowane dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych za luty.
Inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych wyniosła w lutym 1,5 procent rok do roku po wzroście o 1,6 procent w styczniu. Był to odczyt poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie 1,6 proc. Jest to najniższa stopa inflacji od września 2016 r., Ceny wzrosły w tak wolnym tempie głównie ze względu na spadek kosztów benzyny i odzieży, podczas gdy ceny energii elektrycznej nie zmieniły się. W ujęciu miesięcznym ceny konsumenckie wzrosły o 0,2 procent, zgodnie z prognozami. Bez uwzględnienia żywności i energii stopa inflacji bazowej spadła do 2,1 procent z 2,2 procent w styczniu, poniżej prognoz na poziomie 2,2 procent.
Dolar amerykański zareagował osłabieniem po publikacji danych, które wskazuje na brak pośpiechu ze strony FED odnośnie podwyżek stóp procentowych. Szanse na to, że koszt pieniądza w USA spadnie wynoszą ponad 25 proc. do stycznia 2020 roku.
Szanse na obniżkę stóp procentowych w USA. Źródło CME Group
Daniel Kostecki
Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
68% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.