https://www.nekdsex.com
black splits brunette wife. sex stories i promised.
hot young amateur sucks and fucks in the jacuzzi. arab pussy endures sexy fucking.

Inflacyjna faza spowolnienia przed nami wraz z ujemnymi realnymi stopami procentowymi

 

11 marca Narodowy Bank Polski opublikował marcowy Raport o inflacji. Publikacja ta jest bardzo obszernym opracowaniem i wbrew nazwie nie dotyczy jedynie inflacji w naszym kraju. W zasadzie każdy kto choć trochę interesuje się gospodarką powinien się z tym raportem zapoznać.

Nasz bank centralny w bardzo przystępny sposób opisuje to, co dzieje się w otoczeniu polskiej gospodarki, jak wygląda sytuacja w innych krajach, jak kształtuje się tam polityka monetarna, jak wygląda rynek surowców oraz przede wszystkim, jak prezentuje się sytuacja w naszej rodzimej gospodarce po uwzględnieniu czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Raport ten dostępny jest na stronach nbp.pl.

Niemniej w tym krótkim opracowaniu przejdziemy do tego, co znajduje się na końcu raportu, a mianowicie projekcie dotyczące inflacji oraz PKB. Te choć się trochę poprawiły ze względu na kolejny pakiet fiskalny ze strony rządu, to wciąż sugerują, że przechodzimy do inflacyjnej fazy delikatnego spowolnienia. To czy spowolnienie się pogłębi już do końca może nie zależeć od naszej gospodarki, a od czynników zewnętrznych i skali hamowania Europy, a zwłaszcza Niemiec, co podkreślał ostatnio prezes NBP.

2019-03-12_12h15_20Opracowanie własne, źródło: NBP

Przechodząc do konkretów obserwujemy wyraźny trend w oczekiwaniach odnośnie zmniejszania się dynamiki PKB z 5,1 proc. w 2018 roku do 3,5 proc. w 2021 roku. 3,5 proc. to oczywiście i tak dobry wynik, ale jakby nie patrzeć, jest to delikatne spowolnienie tempa wzrostu. Z kolei co do inflacji NBP widzi wzrost cen w 2020 roku w relacji do 2019 roku o 2,7 proc. Gdyby faktycznie w przyszłym roku ceny rosły na takim poziomie, to byłby to największy wzrost inflacji od końca 2012 roku.

Teoretycznie dla przetrwania inflacyjnej fazy spowolnienia gospodarczego najlepszym aktywem jest gotówka. Ta w teorii powinna być wysoko oprocentowana, ponieważ wzrost inflacji powinien wpływać na podwyżki stóp procentowych. Jednakże, jak widzimy w projekcjach NBP stopy procentowe do 2021 mają się nie zmienić (WIBOR 3M). To komplikuje sprawę. Co to oznacza?

Otóż brak podwyżek stóp procentowych wraz ze wzrostem cen powoduje, że pogłębią się ujemne realne stopy procentowe. Innymi słowy więcej zabierze nam z kieszeni inflacja niż przyniosą odsetki od posiadanej gotówki. To z kolei spowoduje, że w Polsce nadal dużym zainteresowaniem cieszyć się będą inwestycje alternatywne do lokat, bo te staną się mniej opłacalne.

Polacy poniekąd przez bierność RPP będą szukać sposobów lokowania swoich oszczędności czy to dalej w nieruchomościach, czy inwestycjach alternatywnych, giełdzie, na rynkach nieregulowanych czy kryptowalutach lub innych instrumentach czy rynkach. Trend ten w przyszłym roku może się zatem jeszcze nasilić, jeśli oczywiście projekcje NBP staną się późniejszą rzeczywistością.

Daniel Kostecki
Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

68% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

phim sex mỹ
pron
wicked czech cutie spreads her spread slit to the special.