Tak niskiej oczekiwanej zmienności przed decyzją EBC nie było od lat

 

Koszt kupna jednodniowych opcji na EURUSD przed decyzją Europejskiego Banku Centralnego, ale także i przed publikacją minutek Rezerwy Federalnej czy danych o inflacji wraz ze szczytem Unii Europejskiej, jest najniższy od niemal pięciu lat.

Implikowana zmienność dla EURUSD znajduje się ledwo powyżej 10 proc., co oznacza najniższą wartość przed decyzją Europejskiego Banku Centralnego od sierpnia 2014 roku, ze względu na niskie oczekiwania odnośnie tego, że EBC może zaskoczyć rynki. Co więcej pozostałe dzisiejsze wydarzenia też, według inwestorów z rynku opcji, mogłyby nie być w stanie wprawić notowań głównej pary walutowej w większy ruch.

2019-04-10_11h12_36
Implikowana zmienność z rynku opcji dla EURUSD. Źródło: investing.com, opracowanie własne.

Szacowany z rynku opcji overnight zakres ruchów dla EURUSD wynosi około 50 pipsów, a zatem traderzy nie oczekują tego, aby doszło do wybicia wsparcia w rejonie 1,1180 czy oporu przy 1,1330. Chociaż ten ostatni poziom jest o tyle ciekawy, że według danych CFTC, to właśnie z tego miejsca do początku kwietnia inwestorzy na kontraktach terminowych powiększyli swoje zaangażowanie w pozycje krótkie. Przekroczenie tego poziomu może aktywować tzw. short squeeze.

2019-04-10_11h17_09
Wykres EURUSD, H4. Źródło: platforma Conotoxia.

Na dziś istotne poziomy wygaśnięcia opcji dla EURUSD mogą znajdować się odpowiednio na poziomach: 1.1200 (EU700m), 1.1225 (EU510m), 1.1245-50 (EU1.26mld), 1.1275 (EU1.25mld) – wynika z danych DTCC podanych przez agencję Bloomberg. Opcje walutowe wygasają zwyczajowo o godzinie 10:00 czasu Nowego Jorku.

Zmienność na głównych rynkach nie rozpieszcza inwestorów i jak widać ani dane z rynku pracy USA, ani decyzja w sprawie stóp procentowych EBC nie są w stanie tego zmienić. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że zmienność zachowuje się jak sinusoida, gdzie po okresie niskich wartości przyjdą wartości wyższe.

Daniel Kostecki
Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

68% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.