Poranek należy do korony norweskiej

 

Korona norweska (NOK) i pary walutowe z nią tworzone, jak USDNOK czy EURNOK, raczej nie należą do tych, które są powszechnie wybierane przez traderów. Raczej cieszą się niszowym zainteresowanie, a szkoda, ponieważ tutaj i sytuacja i zmienność są dość interesujące.

W zasadzie od końca ubiegłego roku temat korony norweskiej pojawił się na tapecie ze względu na tamtejszy bank centralny i jego zapowiedzi ewentualnego cyklu podwyżek stóp procentowych. Bank Norwegii to obecnie jedyny bank centralny z grona krajów rozwiniętych, czyli tych o podobnym ryzyku inwestycyjnym, który decyduje się na podniesienie oprocentowania. W rezultacie, z punktu widzenia rynku stopy procentowej, pojawia się dywergencja między EBC, który odłożył podwyżki co najmniej do końca roku oraz FEDem.

Bodźcem do podwyżek w Norwegii jest m.in. inflacja, której odczyt poznaliśmy dziś o godzinie 8:00. Inflacja bazowa wyniosła 2,7 proc., co było odczytem powyżej oczekiwań na poziomie 2,4 proc. oraz odczytem najwyższym od października 2016 roku.

2019-04-10_08h59_46
Inflacja bazowa w Norwegii. Źródło: tradingeconomics.

W konsekwencji kolejnego wzrostu cen NOK umocniła się do EUR do poziomów ostatnio obserwowanych w listopadzie, próbując pokonać ostatnie minimum.

2019-04-10_09h01_03
Kurs EURNOK. Źródło: platforma Conotoxia.

Takie dane mogą dawać zielone światło Norges Bank na kolejną podwyżkę, o której mówił szef NB na początku tego tygodnia, że może ona mieć miejsce w drugiej połowie roku.

Również ciekawie prezentuje się wykres USDNOK, gdzie obserwujemy potencjalną formację podwójnego szczytu z kluczowym wsparciem w rejonie 8,3991.

2019-04-10_09h02_56
Kurs USDNOK. Źródło: platforma Conotoxia.

Teoretycznie jego pokonanie wraz z podejrzeniem, na podstawie danych CFTC, dystrybucji dolara amerykańskiego na kontraktach terminowych, mogłoby otwierać drogę na o wiele niższe poziomy. Wtedy zarówno kwestie techniczne i fundamentalny mogłoby iść ze sobą w parze.

Daniel Kostecki
Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

68% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.