Sentyment do euro mógł ulec zmianie

 

Podczas wczorajszej konferencji Mario Draghiego, prezesa Europejskiego Banku Centralnego, kurs EURUSD przez chwilę zawędrował do dolnego przedziału zmienności wyznaczonego wcześniej przez inwestorów z rynku opcji w okolicach 50 pipsów. Szef EBC dał jasno do zrozumienia, że ryzyka dla wzrostu w strefie euro są skierowane do dołu, a zatem szanse na pogorszenie się sytuacji wydają się większe niż na jej poprawienie.

Reakcja rynku była jednak krótkotrwała, na co również zwrócili uwagę inwestorzy z rynku opcji. W krótkim terminie, ponieważ dla opcji sięgających swoim okresem zapadalności do dwóch tygodni, pojawiła się przewaga kupujących opcje CALL nad kupującymi opcje PUT. Kupno opcji CALL oznacza możliwość zyskania na wzroście kursu instrumentu bazowego – w tym wypadku kursu EURUSD. Opcje z terminem za trzy tygodnie wskazują na bardzo nieznaczną przewagę PUT, tuż poniżej parytetu, a z kolei wygasające za miesiąc na tylko przewagę 5 pb. dla PUT. Sentyment niedźwiedzi na rynku opcji mógł się zatem zmniejszyć lub nawet mógł się odwrócić na sentyment byczy. Takie zmiany na rynku opcji nie są zjawiskiem bardzo częstym i zdarzają się relatywnie rzadko – stąd warto na to zwrócić uwagę.

Dziś istotne wygaśnięcia opcji mogą wpływać na kurs przy następujących poziomach:
EUR/USD: 1.1200 (EU1.88b), 1.1235 (EU680m), 1.1250 (EU474m), 1.1310 (EU502m), 1.1330 (EU478m), 1.1350-55 (EU1.1b) – wynika z danych DTCC publikowanych przez agencję Bloomberg.

2019-04-11_11h37_40
Wykres EURUSD, H4. Źródło: platforma Conotoxia.

Z perspektywy wykresu notowania obroniły pokonaną wcześniej linię szyi w potencjalnej formacji odwróconej głowy z ramionami i mogą wciąż zbliżać się do książkowego zasięgu w rejonie 1,1307. Tuż nad tym poziomem, czyli przy 1,1330, może wypadać kluczowa bariera dla pozycji krótkich otwieranych na przełomie marca i kwietnia – jak wynika z danych CFTC. Jej pokonanie z kolei mogłoby prowadzić do zjawiska short squeeze na kontraktach na euro.

Daniel Kostecki
Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

68% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.