Zmienność zanika również na funcie

 

Temat spadku zmienności na kursach głównych walut świata nie jest już niczym nowym, ale tak silny spadek zmienności oczekiwanej na funcie brytyjskim już tak. Indeks zmienności dla walut G7 mierzony przez JPMorgan spadł na początku tego tygodnia do najniższych poziomów od czterech lat, a wzrostu wahań nie dostarczyły ostatnio ani dane z amerykańskiego rynku pracy, ani decyzje banków centralnych.

2019-04-11_13h29_21
Index zmienności dla euro notowany na giełdzie Cboe. Źródło: cboe.com.

Spoglądając na indeks zmienności dla głównej pary walutowej świata (EURUSD) z chicagowskiej giełdy Cboe widzimy, że spadł on do najniższego poziomu od 2014 roku do poziomu 4,67 i brakuje już tylko 0,2 pkt., aby znalazł się na najniższym poziomie od momentu, od którego powyższe dane są dostępne.

W momencie, gdy wciąż Brexit budził niepokój, a inwestorzy nie wiedzieli, jak zakończy się cała polityczna układanka oraz jak będą wyglądać kolejne terminy wyjścia UK z UE, oczekiwana zmienność dla funta brytyjskiego pozostawała podwyższona. Niemniej jednak po wczorajszym szczycie Unii Europejskiej i ogłoszeniu elastycznego terminu wyjścia na dzień 31 października z możliwością wcześniejszego opuszczenia UE, oczekiwana zmienność na funcie zmalała, jak balonik z którego szybko wypuszczono powietrze.

Zmienność dla tygodniowych opcji na parę GBPUSD spadła z 14 proc. jeszcze tydzień temu do 8 proc. obecnie. Zmienność dla miesięcznych opcji obniżyła się z około 11 proc. do poniżej 8 proc. Wygląda na to, że ostatnia ostoja zmienności na rynku walutowym została sforsowana i dopóki nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to marazm na głównych walutach może trwać dalej.

Stąd część inwestorów może zacząć spoglądać na inne rynki, na których zmienność jest nieco większa, aczkolwiek są one dość egzotyczne, bo mowa tu o walutach emerging markets, jak peso i rand, czy nieco bliżej geograficznie korona szwedzka czy norweska.

Daniel Kostecki
Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

68% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.