Goldman Sachs zmienia swoje nastawienie do działań FED

 

Popularny wśród inwestorów amerykański bank Goldman Sachs wydał swoją notkę i opinię odnośnie dalszych działań Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych. Wynika z niej, że Goldman Sachs odsuwa w czasie swoje oczekiwania odnośnie kolejnej podwyżki stóp procentowych z pierwszego kwartału 2020 roku na czwarty kwartał 2020.

Zmiana ta ma miejsce nawet po tym, jak GS podniósł prognozy odnośnie wzrostu gospodarczego w USA. Obecne prognoza zakłada rozwój na poziomie 2,5% w drugiej połowie 2019 r. i 2,25% w pierwszej połowie 2020 r. Amerykański bank argumentuje przesunięcie oczekiwań odnośnie podwyżki stóp procentowych tym, że obniżyły się wartości inflacji oraz wzrósł nacisk polityczny na dalsze działania banku centralnego.

Jak wiemy prezydent USA Donald Trump wielokrotnie naciskał na FED mówiąc, że w USA potrzebne są niższe stopy procentowe i że żałuje wyboru Jerome’a Powella na szefa Rezerwy Federalnej. W zasadzie niedługo po naciskach ze strony Trumpa FED zaprzestał podwyżek, aczkolwiek argumentem była tu sytuacja gospodarcza, a nie naciski polityczne. Według Goldman Sachs szanse na podwyżki przed wyborami prezydenckimi w przyszłym roku są niewielkie.

Tymczasem rynek stopy procentowej wycenia z niemal 50 proc. prawdopodobieństwem możliwość cięcia stóp na początku przyszłego roku. Jest to dość istotna zmiana z wyceny rzędu ponad 70 proc. Niemniej jednak zdaniem rynku rok 2019 to rok zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych w USA, który rozpoczął się w pod koniec 2015 roku.

2019-04-12_11h53_59
Wycena rynku stopy procentowej dla stopy funduszy federalnych na koniec każdego roku, a projekcje FED. Źródło: cmegroup.

Daniel Kostecki
Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.