Hossa w USA z rekordowym poziomem NASDAQ 100

 

Odbudowanie pozytywnego sentymentu na Wall Street po kiepskim ostatnim kwartale 2018 roku doprowadziło do tego, że doczekaliśmy się kolejnych rekordów. Ten pobił podczas wczorajszej sesji indeks NASDAQ 100, który zawędrował na nowy historyczne szczyt, ale z szybkim cofnięciem.

Zakończenie redukcji sumy bilansowej FED, zawieszenie cyklu podwyżek stóp procentowych, optymizm związany z dojściem do porozumienia na linii USA-Chiny oraz wciąż liczenie na to, że spółki będą w przyzwoitym tempie zwiększać zyski, doprowadziły do niespotykanego wcześniej tak szybkiego odreagowania na indeksach giełdowych – zwłaszcza w USA.

2019-04-18_08h29_14
Wykres NASDAQ 100. Źródło: platforma Conotoxia.

Niemniej jednak należy wciąż pamiętać o czynnikach ryzyka w postaci płaskiej krzywej rentowności, gdzie krótkoterminowe papiery są podobnie oprocentowane do tych długoterminowych, o systematycznym cięciu prognoz gospodarczych dla światowego wzrostu PKB czy o tym, że wskaźniki zmienności po raz kolejny znajdują się na relatywnie niskich poziomach z dużym pozycjonowaniem na ich dalszych spadek. Co więcej, jak wynika z danych Bank of America, globalni zarządzający funduszami, już od kilku miesięcy, idą w stronę gotówki, przeważając ją.

W tym kontekście, tak istotny optymizm byków, może być podważony, a kolejne sesje pokażą, czy po pierwsze szczyt na NASDAQ 100 zostanie trwale pokonany i czy tego samego będą w stanie dokonać jeszcze pozostałe główne indeksy w USA. Byki mimo wszystko mogą się mieć na baczności, ponieważ sezon wyników jeszcze się nie skończył, a mogą pojawić się w nim pewnego rodzaju rozczarowania.

Daniel Kostecki
Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.