Banki, polityka i dane makro
Ten tydzień na rynkach finansowych będzie wyjątkową mieszanką decyzji banków centralnych, dużej liczby danych makroekonomicznych i światowej polityki. A jego początek będzie bardzo spokojny, gdyż w poniedziałek brakuje ważnych publikacji makro, natomiast liczne tego dnia wystąpienia przedstawicieli ECB nie wniosą nic nowego.
Głównym wydarzeniem tygodnia jest posiedzenie amerykańskiego Fed-u. W tym przypadku pytaniem nie jest to, czy podniesie on stopy procentowe, ale czy taka podwyżka jest już w cenach i jakie nowe sugestie popłyną ze strony Janet Yellen.
Sporo będzie się tez działo w świecie polityki. We wtorek dojdzie do spotkania Trump-Markel. Tego samego dnia Wielka Brytania może uruchomić sławny Art. 50 Traktatu Lizbońskiego i formalnie rozpocząć BREXIT. Dzień później natomiast będę miały miejsce wybory parlamentarne w Holandii, co da przedsmak emocji przed tegorocznymi wyborami we Francji i Niemczech. W środę też wygasa dwuletnie moratorium ws. amerykańskiego limitu zadłużenia. To może sprawić, że albo ten temat wróci, albo w innym układzie, inwestorzy zaczną się obawiać, czy ewentualny pakiet fiskalny Trumpa będzie mógł być przegłosowany.
W tym układzie tygodnia najmniejsze znaczenie będą mieć dane makroekonomiczne. Nie można jednak o nich zapominać. Zwłaszcza o raportach o inflacji w USA.
PONIŻSZE ZESTAWIENIE ZAWIERA NAJWAŻNIESZE WYDARZENIA TYGODNIA 13-19 MARCA 2017
PONIEDZIAŁEK, 13.03.2017
Brak ważnych publikacji makroekonomicznych
WTOREK, 14.03.2017
SPOTKANIE TRUMP-MERKEL
(Trump wielokrotnie oskarżał Niemcy, że korzystają na słabym euro. Same Niemcy też zwracały uwagę, że wolałyby mocniejsze euro. W scenariuszu pozytywnym głowy obu państw wyślą sygnał, który zostanie odebrany jako impuls do wzmocnienia wspólnej waluty. W negatywnym może to byc początek wojny handlowej)
UK: Rząd może ogłosić oficjalny początek BREXIT-u
(Oficjalny start BREXIT-u raczej popsuje niż poprawi sentyment do funta. Tyle mówi teoria. W praktyce wszystko będzie zależało od szczegółów)
CHINY: Produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna (luty)
(Dane z Chin przede wszystkim będą wpływać na rynek surowców)
NIEMCY: Indeks instytutu ZEW (marzec)
USA: Inflacja PPI (luty)
(Dane o inflacji PPI, podobnie jak jutrzejszy raport o CPI, już nie zmieni oczekiwań co do wyników środowego posiedzenia Fed. Będą jednak kształtowały oczekiwania, co do kolejnych ruchów Fed)
POLSKA: Inflacja CPI (luty)
(W lutym należy oczekiwać, że inflacja wzrośnie do 2,2% R/R, czyli będzie powyżej konsensusu. To zaś lekko wsparłoby złotego, gdyż część inwestorów mogłaby odebrać to jako rosnące szanse na szybszą podwyżkę stóp procentowych przez RPP)
USA: Zapasy ropy wg API (tydzień)
ŚRODA, 15.03.2017
HOLANDIA: Wybory parlamentarne
(Wybory w Holandii, która teraz jest dodatkowo zaangażowana w spór polityczny z Turcją, dadzą przedsmak emocjom przed wyborami we Francji i Niemczech)
UK: Bezrobocie, wnioski o zasiłki (styczeń, luty)
USA: Inflacja CPI, sprzedaż detaliczna (luty)
(Dane będą analizowane w kontekście kolejnych ruchów Fed)
USA: Indeks NY Empire State (marzec)
POLSKA: Inflacja bazowa (styczeń, luty)
USA: Zapasy paliw (tydzień)
(Tradycyjnie ten raport, jak również wtorkowy raport API, może mieć spory wpływ na ceny ropy)
USA: POSIEDZENIE FOMC, KONFERENCJA YELLEN, PROJEKCJE
(Rynek oczekuje podwyżki stóp procentowych w USA. Żadne publikowane w tym tygodniu dane, w tym raporty o inflacji, już tych oczekiwań nie zmienią. Pytanie tylko, czy taka podwyżka faktycznie jest już zdyskontowana i co jeszcze zakomunikuje Fed)
NOWA ZELANDIA: PKB (IV kw.)
CZWARTEK, 16.03.2017
JAPONIA: Posiedzenie BOJ
(Polityka monetarna w Japonii nie zmieni się. Decyzja raczej bez dużego wpływu na jena)
AUSTRALIA: Bezrobocie, zatrudnienie (luty)
SZWAJCARIA: Posiedzenie SNB
(Polityka monetarna się nie zmieni. Inwestorzy będą szukać informacji ws. przyszłych kroków SNB)
NORWEGIA: Posiedzenie Banku Norwegii
UK: Posiedzenie BoE
(Polityka monetarna bez zmian. Wpływ na rynek mogą mieć natomiast wszelkie komentarze ws. BREXIT-u)
STREFA EURO: Inflacja HICP (luty)
USA: Pozwolenia i rozpoczęte budowy domów (luty)
USA: Indeks Fed z Filadelfii (marzec)
USA: Wnioski o zasiłki dla bezrobotnych (tydzień)
POLSKA: Bilans płatniczy (styczeń)
POLSKA: Płace i zatrudnienie (luty)
PIĄTEK, 17.03.2017
POLSKA: Produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, PPI (luty)
(Oprócz danych inflacyjnych, to najważniejszy zbiór raportów z polskiej gospodarki. Dane będą analizowane w kontekście siły odbicia polskiej gospodarki i ewentualnego terminu podwyżki stóp procentowych przez RPP. Jako, że wszystkie dobre wiadomości wydają się być już zdyskontowane, więc wynik musi być bardzo dobry, żeby złotego wzmocnić. Jednocześnie już nieznacznie gorsze dane mogą go osłabić)
USA: Produkcja przemysłowa (luty)
USA: Indeks Uniwersytetu Michigan (marzec)
PRZYGOTOWAŁ:
Marcin Kiepas
główny analityk Fundacji FxCuffs