Myśląc o amerykańskiej Rezerwie Federalnej i jej działaniach większość osób może uważać, że to przecież wydarzenia za Atlantykiem, na innym kontynencie i nas tutaj w Polsce za bardzo dotyczyć nie będą.
Na rynkach, gdzie mamy system naczyń połączonych, każdy element układanki jest istotny. Nie inaczej jest i tym razem, ale teraz widać to bardzo dokładnie. Wczorajszy komunikat o praktycznie zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych w USA doprowadził do złapania oddechu przez inwestorów na rynkach wschodzących. Jeśli mówimy o największych inwestorach na świecie – czyli Amerykanach – to w ich klasyfikacji nadal i Polska jest właśnie takim rynkiem.
O przepłynięciu kapitału w te rejony inwestycyjnego świata mogliśmy się przekonać jeszcze wczoraj na podstawie ponad 2 proc. wzrostu wartości funduszu ETF z ekspozycją na rynki wschodzące właśnie.
Dziś z kolej obserwujemy zdecydowany szturm m.in. na polską walutę. Euro potaniało do złotego do poziomu ostatnio obserwowanego w sierpniu 2018 roku – czyli do poziomu 4,26.
Notowania euro wyrażone w złotych. Źródło: platforma Conotoxia
Sytuacja w notowaniach EURPLN jest o tyle ciekawa i jej zmiana na tyle ważna, że rynek ten przez tygodnie praktycznie stał w miejscu, a zmienność zamarła.
Złoty również istotnie zyskuje do franka szwajcarskiego, gdzie popyt na bezpieczną walutę skapitulował. Dziś w pewnym momencie frank był najtańszy od wakacji ubiegłego roku i kosztował 3,73 złotego.
Z kolei dolar amerykański, który traci paliwo do wzrostów ze względu na brak zapowiedzi dalszych podwyżek stóp procentowych – czyli w zasadzie oprocentowania amerykańskiej waluty – jest najtańszy od połowy października 2018 roku i kosztował 3,71 złotego.
Notowania dolara wyrażone w złotych. Źródło: platforma Conotoxia
Naszej walucie pomogły również opublikowane dziś szacunki dla wzrostu PKB w 2018 roku. Wynika z nich, że nasza gospodarka rozwijała się szybciej od założeń rynkowych, które wynosiły 5 proc. przy publikacji na poziomie 5,1 proc.
Daniel Kostecki
Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.