We wcześniejszych komentarzach został poruszony temat zarówno możliwego short squeezu na głównej parze walutowej, jaką jest para EURUSD, jak i temat możliwej fazy dystrybucji kontraktów zyskujących na wzroście indeksu dolara amerykańskiego.
Ze względu na to, że w indeksie dolara ponad 50 proc. stanowi waga euro, a z kolei korelacja między kursem EURUSD a USDPLN wynosi około -90 proc., to nie sposób nie zwrócić uwagi na to, co ewentualnie może wydarzyć się z notowaniami polskiego złotego w relacji do amerykańskiej waluty, gdyby powyższe przypuszczenia zostały zrealizowane.
Procentowa zmiana kursu USDEUR i USDPLN wskazująca na silną zależność. Źródło: tradingview.
Innymi słowy, jeśli na parze EURUSD doszłoby do short squeezu, czyli tzw. wyciskania z pozycji krótkich, gdzie na początku kwietnia doszło do wzrostu zaangażowania właśnie w “shorty” oraz gdyby faktycznie trwała faza dystrybucji pozycji długich na kontraktach na indeks USD, to kurs EURUSD mógłby wykorzystać tę sytuację, co w konsekwencji mogłoby prowadzić do potencjalnego umocnienia złotego, który na tych dwóch zjawiskach mógłby zyskać.
Notowania USDPLN, W1. Źródło: platforma Conotoxia.
Kurs USDPLN znajduje się od dłuższego czasu w konsolidacji, dla której oporem pozostaje rejon 3,83-3,85. Rejon ten był już kilkukrotnie skutecznie przez rynek broniony. Z kolei najbliższe wsparcie to okolice 3,73. Z punktu widzenia dystrybucji USD to jego pokonanie mogłoby otwierać drogę na niższe poziomy. Nawet w stronę 3,62 złotego za dolara.
Do realizacji tak optymistycznego dla złotego czy euro względem dolara scenariusza oczywiście potrzebny jest punkt zapalny i konkretny bodziec, a ten może pojawić się już w tym tygodniu, gdy poznamy np. protokół z ostatniego posiedzenia FED, czy decyzję EBC.
Daniel Kostecki
Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
68% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.