https://www.nekdsex.com
black splits brunette wife. sex stories i promised.
hot young amateur sucks and fucks in the jacuzzi. arab pussy endures sexy fucking.

Świat coraz niższej inflacji – ponownie

 

Dziś poznaliśmy odczyty inflacji zarówno z Wielkiej Brytanii, jak i za Stanów Zjednoczonych, czyli z piątej i pierwszej gospodarki świata, licząc według PKB za 2017 rok.

Roczna stopa inflacji w Stanach Zjednoczonych spadła w styczniu trzeci miesiąc z rzędu do 1,6 procent z 1,9 procent w grudniu. Jest to najniższy wskaźnik od czerwca 2017 r., Niemniej jednak rynek spodziewał się spadku aż do 1,5 proc., więc odczyt był powyżej oczekiwań. Ceny konsumentów w USA spadały głównie z powodu gwałtownego spadku cen energii, a dokładniej benzyny.

2019-02-13_15h21_57

Ceny energii w USA spadły w styczniu r/r o 4,8 proc. w tym ceny benzyny o 10,1 proc. – wynika z danych BLS. Ceny żywności z kolei wzrosły o 1,6 proc. za co głównie odpowiada wzrost cen posiłków spożywanych poza domem, których ceny zwyżkowały o 2,8 proc.

Sub-indeks energii spadł trzeci miesiąc z rzędu, kompensując wzrosty indeksów dla wszystkich pozostałych produktów. Jak bardzo duży wpływ miały ceny energii widzimy po rozbieżności w odczycie inflacji konsumenckiej i bazowej, gdyż jej dynamika utrzymała się na poziomie 2,2 proc.

2019-02-13_15h27_34

Porównanie inflacji konsumenckiej i inflacji bazowej w USA. Źródło: BLS.

Warto również dodać, że rynek oczekuje, iż inflacja w USA w długim terminie będzie utrzymywać się w rejonie lub blisko 2 proc., co zdejmuje z FEDu presję na podwyżki stóp procentowych w związku z galopującymi cenami. W tym kontekście oczywiście warto spoglądać na rynek ropy, ponieważ to właśnie jej spadek w ubiegłym roku doprowadzić do takiego tąpnięcia w odczycie inflacji.

2019-02-13_15h28_32

Długoterminowe oczekiwania inflacyjna w USA.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii dynamika wzrostu cen była najniższa od 2 lat, wynosząc 1,8 proc. i znajdując się poniżej celu Banku Anglii. Była to najniższa stopa inflacji od stycznia 2017 r., głównie ze względu na spowolnienie wzrostu kosztów energii elektrycznej, gazu i innych paliw – podało ONS w komunikacie.

2019-02-13_15h45_19

Inflacja konsumencka na Wyspach Brytyjskich. Źródło: Trading Economics

W otoczeniu niskiego wzrostu cen w największych gospodarkach świata schodzi presja z banków centralnych pod kątem zacieśniania monetarnego. Niemniej jednak są kraje gdzie inflacja znajduje się na wyższych poziomach – mowa tu o Norwegii, Szwecji i Kanadzie. Warto zatem obserwować trendy w tamtych rejonach, gdyż może pojawić się tu znacząca rozbieżność.

Daniel Kostecki
Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

phim sex mỹ
pron
wicked czech cutie spreads her spread slit to the special.