29 października 2020

MFW tnie prognozy wzrostu do najniższego poziomu od czasów kryzysu finansowego

 

Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował swoje najnowsze prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego, które zostały ścięte w relacji do publikacji z początku roku. sytuacja zatem, zdaniem MFW, w światowej gospodarce pogorszy się bardziej, niż to wcześniej zakładano.

2019-04-09_16h27_46
Prognozy MFW dla wzrostu gospodarczego. Źródło: imf.org.

Światowa gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,3 proc. w porównaniu z 3,5 proc., które MFW prognozował w 2019 roku w styczniu – wynika z najnowszego raportu World Economic Outlook. Tempo wzrostu w 2019 r. byłoby wtedy najsłabsze od 2009 r., jeśli oczywiście prognoza Funduszu się spełni. To już trzeci raz, kiedy MFW obniża perspektywę w ciągu sześciu miesięcy.

Gospodarka Stanów Zjednoczonych ma rozwijać się w tempie 2,3 oraz 1,9 proc. odpowiednio w latach 2019 i 2020, co oznacza obniżenie ścieżki wzrostu o -0,2 pkt. proc. dla tego roku i podwyższenie o 0,1 pkt. proc. dla roku 2020. Tymczasem wzrost gospodarczy w strefie euro ma wynieść, zdaniem MFW, w 2019 roku 1,3 proc., a rok później 1,5 proc. Oznacza to cięcie prognoz odpowiednio o -0,3 i -0,2 pkt. proc. w relacji do styczniowego raportu.

Największą hamującą gospodarką mają być Niemcy, gdzie Fundusz z siedzibą w Waszyngtonie oczekuje wzrostu w 2019 roku na poziomie 0,8 proc., co oznacza cięcie poprzedniej prognozy o -0,5 pkt. proc. Z kolei spadek dla 2020 roku wyniósł -0,2 do poziomu 1,4 proc. Włochy z kolei mają ledwo uniknąć recesji ze wzrostem w ujęciu rocznym w 2019 roku na poziomie 0,1 proc. Jak podał MFW – oczekuje się, że wzrost będzie łagodniejszy w kilku dużych gospodarkach europejskich, w tym w Niemczech, gdzie słaby popyt globalny i surowsze normy emisji spalin uderzyły w sektor przemysłowy. Słaby popyt krajowy i wysokie spready długu państwowego osłabiły perspektywy Włoch, podczas gdy protesty uliczne we Francji osłabiły wzrost, podał Fundusz.

Jak nietrudno zauważyć, według prognoz, światowa gospodarka ma na razie najlepsze za sobą, a tego przynajmniej jak na razie, nie oddają dość wysoko znajdujące się indeksy giełdowe.

Daniel Kostecki
Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

68% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.