Wystąpienia szefów banków centralnych, ropa i dane makro
W ostatnim tygodniu czerwca uwaga rynków finansowych będzie koncentrować się przede wszystkim na licznych wystąpieniach przedstawicieli głównych banków centralnych. Ponadto wciąż jednym z głównych tematów będzie sytuacja na rynku ropy. I dopiero na trzecim miejscu znajdą się dane makroekonomiczne. W tym przede wszystkim dane z USA, a także dane inflacyjne z Europy.
PONIŻSZE ZESTAWIENIE ZAWIERA NAJWAŻNIESZE WYDARZENIA TYGODNIA 26 CZERWCA – 2 LIPCA 2017
PONIEDZIAŁEK, 26.06.2017
Wystąpienia: Mario Draghi (ECB)
POLSKA: Stopa bezrobocia (maj)
NIEMCY: Indeks instytutu Ifo (czerwiec)
(Indeks Ifo pozostanie na wysokim poziomie. Tyle tylko, że te dane już od pewnego czasu nie budzą większych emocji. Tym razem będzie podobnie)
USA: Zamówienia na dobra trwałe (maj)
WTOREK, 27.06.2017
Wystąpienia: Janet Yellen (FED), Mario Draghi (ECB)
(Liczne wystąpienia publiczne szefów banków centralnych to główne wydarzenie ostatniego tygodnia czerwca na rynkach finansowych. Inwestorzy szczególnie będą wsłuchiwać się w to co do powiedzenia będzie miała Janet Yellen i Mark Carney)
USA: Indeks Conference Board (czerwiec)
USA: Zmiana zapasów ropy wg API (tydzień)
(Sytuacja na rynku ropy była w ostatnim tygodniu jednym z czynników wpływających na nastroje na rynkach finansowych. Dlatego zachowanie cen ropy będzie też uważnie śledzone w kolejnych dniach)
ŚRODA, 28.06.2017
Wystąpienia: Mario Draghi (ECB), Mark Carney (BOE), Haruhiko Kuroda (BOJ), Stephen Poloz (BOC)
USA: Zmiana zapasów ropy (tydzień)
CZWARTEK, 29.06.2017
STREFA EURO: Koniunktura gospodarcza (czerwiec)
NIEMCY: Inflacja CPI (czerwiec)
(Dane o czerwcowej inflacji w Niemczech, podobnie jak publikowane w piątek dane o inflacji w całej strefie euro, będą analizowane w kontekście przyszłych działań ECB)
USA: PKB fin. (I kw.)
(Finalny odczyt danych o PKB istotnie nie różni się od drugiego odczytu, więc dane te tracą na znaczeniu. Szczególnie, że powszechnie wiadomo, iż I kwartał był słaby w amerykańskiej gospodarce)
USA: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (tydzień)
PIĄTEK, 30.06.2017
JAPONIA: Inflacja CPI, bezrobocie, produkcja przemysłowa (maj)
CHINY: Indeks PMI dla przemysłu/usług (czerwiec)
(Indeks PMI dla chińskiego sektora przemysłu i usług będą wyznacznikiem oczekiwań co do kondycji tamtejszej gospodarki, co zaś będzie mocno wpływało na notowania surowców i walut surowcowych)
NIEMCY: Sprzedaż detaliczna (maj)
SZWAJCARIA: Indeks instytutu KOF (czerwiec)
UK: PKB fin. (I kw.)
STREFA EURO: Inflacja HICP (czerwiec)
POLSKA: Inflacja CPI (czerwiec)
(W maju oczekiwana jest stabilizacja inflacji na poziomie 1,9% R/R. Jako, że rynek oczekuje podwyżki stóp procentowych najwcześniej w III kwartale 2018 roku, więc dane te nie powinny wywołać większych emocji. Jedynym wyjątkiem jest odczyt wyraźnie poniżej prognoz, który mógłby przesunąć oczekiwania pierwszej podwyżki na rok 2019)
USA: Dochody i wydatki Amerykanów (maj)
(Inwestorzy będą patrzyli na dane przez pryzmat inflacji, a więc i przyszłych decyzji Fed-u. Dlatego im wyższe odczyty, tym potencjalnie mocniejszy dolar. I odwrotnie)
USA: Indeks Chicago PMI (czerwiec)
USA: Indeks Uniwersytetu Michigan (czerwiec)
PRZYGOTOWAŁ:
Marcin Kiepas
główny analityk Fundacji FxCuffs